jak zorganizować przeprowadzkę - porady

Jak zorganizować przeprowadzkę? 5 wskazówek

Przeprowadzka do nowo kupionego mieszkania lub domu może być równocześnie ekscytująca i stresująca. Aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie, warto przygotować dokładny plan. Zobaczcie 5 naszych wskazówek, jak zorganizować przeprowadzkę. 

Jak zorganizować przeprowadzkę? Odpowiednie przygotowanie

1. Spis rzeczy

Na sam początek powinniśmy zrobić listę mebli, sprzętów i drobniejszych przedmiotów do spakowania. Nie musi to być bardzo szczegółowy wykaz – ale wypisanie najważniejszych rzeczy pokaże nam, jak duży dobytek będziemy musieli przewieźć. Warto też przejrzeć dokładnie szafy i zakamarki i zastanowić się, co nie będzie nam już potrzebne. Część przedmiotów na pewno będziemy mogli sprzedać lub oddać rodzinie, znajomym czy sąsiadom. W mediach społecznościowych są też specjalne grupy, na których można wymieniać się, sprzedawać i oddawać niepotrzebne rzeczy.

2. Produkty do pakowania

Przydadzą się nam różnej wielkości kartony, taśma klejąca pakowa, nożyczki, marker, worki na śmieci, wypełniacze (np. folia bąbelkowa, stare gazety). O kartony możemy poprosić w osiedlowych sklepach. Warto też wykorzystać torby podróżne, walizki, duże plastikowe pudełka itp.

3. Kolejność pakowania

Pakowanie należy zacząć od rzeczy najrzadziej używanych do tych, które potrzebujemy na co dzień. W pierwszej kolejności przygotowujemy więc ubrania i buty sezonowe, koce, pościele, dekoracje, eleganckie zastawy itd. Pamiętajmy, by dość szczegółowo opisać każdy karton, co ułatwi nam odnajdywanie konkretnych rzeczy w nowym mieszkaniu. 

4. Jak zabezpieczyć przedmioty narażone na uszkodzenie?

Wszystkie szklane przedmioty powinny być dobrze zabezpieczone i mieć dodatkowo wyraźny dopisek “uwaga szkło” lub “ostrożnie”, aby firma przeprowadzkowa wiedziała, jak się z nimi obchodzić. Akcesoria kuchenne, takie jak talerze, szklanki czy miseczki oraz inne szklane przedmioty należy dokładnie owinąć, np. za pomocą gazety lub folii bąbelkowej. Warto podobnie postąpić w przypadku sprzętów elektronicznych – w szczególności, gdy nie ma mamy już do nich oryginalnych pudełek. 

5. Przygotowanie mebli do przeprowadzki

Meble należy jak najlepiej przygotować do transportu. Zdejmijmy półki, zamknijmy szczelnie szuflady i drzwiczki, a następnie zabezpieczmy je taśmą klejącą, by nie otworzyły się podczas drogi. W przypadku demontażu mebli warto pamiętać, by wszystkie wkręty i małe elementy spakować do odpowiednio podpisanych pudełek. 

Lepiej zorganizować przeprowadzkę na własną rękę czy wynająć firmę przeprowadzkową?

Mamy do wyboru samodzielne przewiezienie dobytku lub skorzystanie z usług firmy przeprowadzkowej. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Jeśli zależy nam na czasie, profesjonalnym transporcie dobytku i gwarancji dostarczenia go w terminie – warto wynająć wyspecjalizowaną firmę. Ekipa przeprowadzkowa nie tylko załaduje i zabezpieczy przewożony ładunek w odpowiednio przystosowanym do tego pojeździe, ale może również pomóc przy jego przenoszeniu. Jeśli będzie taka potrzeba, może też zająć się rozkręcaniem i skręcaniem mebli. Usługa nie należy niestety do najtańszych.

Przeprowadzka we własnym zakresie jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak pamiętać, że może być czasochłonna i męcząca. Jeśli mamy tylko samochód osobowy, najprawdopodobniej będziemy musieli wykonać kilka kursów. Nie obędzie się też bez pomocy rodziny lub przyjaciół w przenoszeniu mebli i ciężkich przedmiotów. Zanim zdecydujemy się na samodzielną przeprowadzkę, warto policzyć, ile wydamy na paliwo i porównać tę kwotę z kosztem zatrudnienia ekipy.