Mieszkanie bezczynszowe klucze

Mieszkanie bezczynszowe – co warto wiedzieć?

Mieszkanie bezczynszowe to propozycja, na którą chętnie decydują się osoby mające zamiar zaoszczędzić pieniądze na opłacaniu comiesięcznego czynszu. Czy to rozwiązanie posiada jakieś wady? Czy warto się zdecydować na mieszkanie bezczynszowe? Zachęcamy do lektury!

Mieszkanie bezczynszowe – co to znaczy?

Mieszkanie bezczynszowe oznacza nieruchomość, której posiadanie nie wiąże się z koniecznością opłacania comiesięcznego czynszu na rzecz wspólnoty lub spółdzielni. Budynkiem zarządzają – na zasadzie porozumienia – wszystkie osoby, które go zamieszkują. Mieszkańcy mają też większą swobodę w sprawach związanych z opieką nad budynkiem. Ponadto do decyzji uprawnieni są wszyscy lokatorzy, a nie tylko właściciele mieszkań. Dodatkową zaletą jest to, że takie lokale często znajdują się na kameralnych osiedlach z takimi udogodnieniami jak własny ogródek czy ogólnodostępny plac zabaw.

Mieszkanie bezczynszowe a spółdzielcze – różnice w kosztach

Czynsz, który należy zapłacić wspólnocie lub spółdzielni, obejmuje m.in.: koszty oświetlenia budynku, konserwacji domofonów, centralnego ogrzewania, koszty utrzymania czystości części wspólnych, czyli klatek schodowych, chodników i trawników. Spora część środków przeznaczona jest na fundusz remontowy oraz koszty utrzymania i konserwacji nieruchomości. W tym ukryte są również opłaty administracyjne. W związku z tym mieszkańcy mogą mieć poczucie, że z wydawanych pieniędzy nie płyną dla nich żadne korzyści.

Mieszkanie w lokalu bezczynszowym pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilka tysięcy w skali roku. Nie będziemy musieli uiszczać opłat administracyjnych i przekazywać środków na fundusz remontowy. Jedynymi miesięcznymi zobowiązaniami są opłaty za wywóz śmieci i media (prąd, wodę, gaz itd.), za które lokatorzy płacą indywidualnie według zużycia. W przypadku konieczności naprawy bądź przeprowadzenia remontu, każdy mieszkaniec jest zobowiązany do uregulowania jednorazowego kosztu. W znacznie lepszej sytuacji są właściciele mieszkań z rynku pierwotnego, ponieważ wszystkim lokatorom zależy jednakowo na utrzymaniu dobrego stanu budynku. Dodatkowym atutem są gwarancje, które daje większość deweloperów, dzięki czemu nie trzeba przejmować się kosztownymi remontami.

Co się lepiej opłaca? Mieszkanie bezczynszowe czy spółdzielcze?

Mieszkania bezczynszowe – choć wymagają pewnych nakładów finansowych – w porównaniu ze spółdzielczymi są znacznie tańsze w utrzymaniu. Poczynione oszczędności właściciel nieruchomości może przeznaczyć na dowolny cel, np. wakacje. Oferta mieszkań bezczynszowych na rynku pierwotnym wciąż się powiększa, ponieważ cieszą się nieustającym zainteresowaniem nabywców.

Jesteś zainteresowany mieszkaniem bezczynszowym w Gdańsku i okolicach? Sprawdź naszą ofertę.