Dom czy mieszkanie - wybór

Mieszkanie blisko centrum czy dom na przedmieściach?

Zakup własnej nieruchomości to bardzo ważna decyzja w naszym życiu. Jednym z najczęstszych pytań, które sobie zadajemy jest: czy lepiej kupić mieszkanie blisko centrum miasta czy dom na przedmieściach? Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety, dlatego warto dokładnie przemyśleć odpowiedź.

Mieszkanie blisko centrum miasta – wady i zalety

Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania blisko centrum miasta, będziemy mogli cieszyć się wieloma udogodnieniami. Najważniejszym z nich jest sąsiedztwo rozwiniętej infrastruktury handlowo-usługowej, m.in. centrów handlowych, sklepów, przeróżnych lokali usługowych, a także instytucji, urzędów, banków, przychodni, szkół czy przedszkoli. Dzięki temu nie będziemy tracić zbyt wiele czasu na codzienne zakupy, załatwienie najważniejszych spraw czy odebranie dzieci po lekcjach. 

Dużym ułatwieniem jest komunikacja miejska i infrastruktura transportowa, dzięki której bez problemu dojedziemy w każdy rejon aglomeracji. Mieszkanie w mieście to też łatwy dostęp do wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywki. Kina, teatry, restauracje, puby, hale widowiskowo-sportowe, sale koncertowo – to wszystko jest w zasięgu naszej ręki. 

Pamiętajmy o tym, że zakup własnego mieszkania w bloku wiąże się również z mniejszą ilością obowiązków. Nie będziemy musieli dbać o posesję, ogrzewanie, oświetlenie zewnętrzne czy odbiór śmieci. Wszystkie te kwestie zawarte są w czynszu i zajmuje się nimi wspólnota mieszkaniowa. 

Szukasz mieszkania w Gdańsku w atrakcyjnej lokalizacji? Sprawdź inwestycję Jabłoniowa 18.

Wady mieszkania blisko centrum miasta to w dużej mierze kwestia indywidualna. To, co jednym będzie odpowiadać, innym może przeszkadzać. Za pewnie niedogodności można uznać przykładowo brak ogrodu i dodatkowej przestrzeni na świeżym powietrzu, hałas od ulicy i sąsiadów. Do minusów należy zaliczyć też cenę, która w atrakcyjnych miejscach i centrach miast może być wysoka. 

Czy dom na przedmieściach to dobry wybór? Wady i zalety

Zakup domu na przedmieściach to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się otwartą przestrzenią, ciszą, spokojem i większą prywatnością. Najczęściej znajduje się przy nim ogród, który zapewnia dużą swobodę i daje możliwość obcowania z przyrodą. Kawałek zieleni idealnie miejsce na rodzinne grillowanie, przyjęcia dla przyjaciół czy rozkoszowanie się promieniami słońca w pogodne dni. 

Jednym z najczęściej wymienianych pozytywnych aspektów domów poza miastem jest to, że mają bardziej atrakcyjną cenę niż mieszkania bliżej centrum. Warto jednak dokładnie porównać oferty, gdyż od każdej reguły istnieją wyjątki.

W ostatnich latach możemy zauważyć zwiększone zainteresowanie domami na przedmieściach, co przekłada się na coraz szerszą ofertę deweloperów. Dzięki temu osiedla znajdujące się w miejscowościach obok większych miast wciąż się rozwijają i z roku na rok zapewniają coraz bardziej atrakcyjne warunki do życia.

Jeśli interesuje Cię dom z ogrodem na przedmieściach Gdańska, zobacz osiedle Szafranova.

Wady domów na przedmieściach, podobnie jak mieszkań w bloku, w dużej mierze zależą od naszego indywidualnego podejścia. W małej miejscowości najprawdopodobniej nie odnajdą się osoby, które lubią “miejski zgiełk”, życie kulturowe i rozrywkowe. Niedogodnościami mogą być problemy z komunikacją, dojazdem do pracy, ograniczony dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej. Nie jest to jednak regułą i wszystko zależy od konkretnego osiedla i jego lokalizacji.