Mieszkanie na wynajem - wybór

Mieszkanie na wynajem – jakie najlepiej kupić?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem to sprawdzony sposób na lokowanie kapitału. Można na tym sporo zarobić oraz mieć przy tym dodatkowe i stałe źródło dochodu. W jaką nieruchomość warto zainwestować? Jakie błędy najczęściej są popełniane przy wyborze mieszkania na wynajem? Zobaczcie nasz poradnik.

Mieszkanie na wynajem – czy to się opłaca?

Jak szacują eksperci, wynajem może przynosić zyski rzędu nawet 6-8% wartości mieszkania w skali roku. Pomimo sytuacji epidemicznej w kraju, ceny najmu nie spadły gwałtownie i utrzymują się na stabilnym poziomie. Biorąc pod uwagę tendencje z poprzednich lat, możemy spodziewać się regularnych wzrostów cen w przyszłości. 

W naszym osobnym artykule piszemy, dlaczego warto inwestować w nieruchomości.

Mieszkanie na wynajem – jakie wybrać?

Najpopularniejsze i najbardziej opłacalne są oczywiście mieszkania, którymi zainteresowane są osoby pracujące, studenci i rodziny. Wielu inwestorów decyduje się również na wynajem biur i lokali użytkowych. 

1. W jakich miastach opłaca się wynajmować mieszkania?

Najbardziej perspektywiczne są duże i średnie miasta, które mają szeroką ofertę edukacyjną, potencjał zawodowy i bogato rozwiniętą infrastrukturę transportową. Zalicza się do nich m.in Warszawę, Kraków, Wrocław, Bydgoszcz, Szczecin, Poznań, Łódź, Gdańsk i Gdynię. Nie oznacza to jednak, że nie opłaca się wynajmować w mniejszych miastach. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się miejscowości usytuowane w pobliżu większych aglomeracji oraz w rejonach turystycznych.

2. Lepiej wybrać małe czy duże mieszkanie na wynajem?

Według ekspertów rynku nieruchomości dużo łatwiej wynajmuje się lokale o małym metrażu. Zdecydowanie więcej osób poszukuje kawalerek lub małych mieszkań do 45 m2 niż przestronnych apartamentów. Jeśli już ktoś jest zainteresowany większym mieszkaniem, to istotniejsza będzie dla niego liczba pokoi niż sam metraż. 

3. Czy lokalizacja ma znaczenie?

Lokalizacja może mieć duże znaczenie dla osób zainteresowanych wynajmem mieszkania. Należy zwrócić uwagę na odległość do centrum miasta, komunikację miejską i dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej. Dobrym pomysłem jest również zakup nieruchomości w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, gdzie znamy rynek i łatwo będziemy mogli obsługiwać naszych najemców. 

Szukasz mieszkania na wynajem w Gdańsku w świetnej lokalizacji? Zobacz inwestycję Jabłoniowa 18.

4. Standard wynajmowanych mieszkań

Wielu właścicieli nie przywiązuje większej wagi do standardu oferowanych nieruchomości, ponieważ wychodzą z założenia, że i tak znajdą na nie chętnych. Warto jednak wiedzieć, że im mieszkanie ładniej i bardziej funkcjonalnie urządzone, tym można na nim więcej zarobić. Zdecydowana większość najemców zwraca uwagę na to, jak wygląda mieszkanie, ponieważ wolą trochę dopłacić niż funkcjonować w nieciekawych warunkach.

Zakup mieszkania na wynajem – jakich błędów unikać?

Osoby, które kupują pierwsze mieszkanie na wynajem często popełniają wiele błędów. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • nieporównanie ofert i kupno jednego z pierwszych obejrzanych mieszkań;
  • brak negocjacji ze sprzedającym;
  • niesprawdzenie, za ile można wynająć mieszkanie, które planuje się kupić;
  • zakup zbyt dużego mieszkania, które trudno wynająć;
  • niezwrócenie uwagi na lokalizację i ewentualne mankamenty budynku;
  • niesprawdzenie kosztów utrzymania nieruchomości (czynsz, ogrzewanie itd.);
  • brak pomysłu komu można wynająć zakupione mieszkanie.