Wybór mieszkania – Jabłoniowa 18

Wybór mieszkania – które piętro będzie najlepsze?

Wybór mieszkania to niełatwe zadanie, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować. Powinniśmy rozważyć kluczowe kwestie, jakimi są m.in. lokalizacja, cena, metraż czy układ funkcjonalny pomieszczeń. Warto również zadać sobie pytanie, na którym piętrze najlepiej zamieszkać. Każda kondygnacja oferuje inne rozwiązania, a wiele zależy od naszych osobistych preferencji. Sprawdźcie, które piętro wybrać.

Wybór mieszkania – co wziąć pod uwagę?

Wybierając mieszkanie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest lokalizacja nieruchomości. Warto zorientować się, ile czasu zajmie nam dojazd do pracy i centrum miasta, jak funkcjonuje komunikacja miejska oraz czy w pobliżu znajdują się przedszkola, szkoła, przychodnia i infrastruktura handlowo-usługowa. Należy zastanowić się, jakie potrzeby mają wszyscy domownicy i na tej podstawie dobrać liczbę pokoi, metraż, funkcjonalność wnętrz. Istotna jest również  cena, dlatego warto porównywać oferty w celu wybrania najkorzystniejszej. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Wybór mieszkania a piętro

Odpowiedź na pytanie, jakie piętro będzie najlepsze, nie jest oczywista, ponieważ wiele zależy od naszych indywidualnych upodobań. Dla jednych osób istotny będzie widok na panoramę miasta roztaczający się z okien na najwyższym piętrze, a dla innych niewielka odległość od wejścia do budynku, co pozwala unikać częstych podróży windą lub schodami. 

1. Parter – plusy i minusy

Należy zacząć od tego, że w większości nowych budynków parter wykorzystywany jest pod lokale usługowe, a pierwsze mieszkania znajdują się na piętrze. Dzięki temu unika się uciążliwości, które dotyczą parterów w nieruchomościach z rynku wtórnego, takich jak możliwość zajrzenia do środka z chodnika czy zwiększone ryzyko włamania. Na korzyść nisko położonych mieszkań wpływa przede wszystkich ich położenie blisko wejścia. Tę wygodę docenią w szczególności rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze. Z kolei pewnymi niedogodnościami mieszkania na tej kondygnacji mogą być większy hałas z ulicy lub mniej ciekawy widok z okna. Wszystko jednak zależy od konkretnej inwestycji. 

2. Pierwsze i drugie piętro – optymalne rozwiązanie

Zdecydowana większość nabywców uznaje mieszkanie na pierwszym i drugim piętrze za złoty środek. Odległość od wejścia nie jest tak duża, więc wchodzenie po schodach nie powinno być kłopotliwe. Będzie to miało szczególne znaczenie w przypadku budynków, które nie są wyposażone w windę. Co więcej, mieszkania usytuowane na środkowych kondygnacjach cechują się lepszą regulacją temperatury w okresie zimowym, ponieważ są ogrzewane z każdej strony pozostałymi lokalami. Dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu. 

Szukasz komfortowego mieszkania w Gdańsku? Zobacz inwestycję Jabłoniowa 18. Budynek posiada tylko 4 piętra, a dodatkowymi zaletami są winda i garaż podziemny.

3. Wyższe kondygnacje

Mieszkanie na wyższych piętrach zapewnia zdecydowanie lepszy widok niż ten roztaczający się z parteru. Jeśli jednak budynek nie ma windy (zgodnie z prawem powinny ją posiadać nieruchomości posiadające 5 kondygnacji i więcej), codzienne wchodzenie po schodach może uciążliwe dla seniorów i rodzin z dziećmi. Z kolei osobom dbającym o aktywność nie powinno to przeszkadzać, lecz wprost przeciwnie – może być dla nich plusem.